DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2017

W akcję Dnia Bezpiecznego Internetu nasza szkoła włączyła się po raz drugi.
Jako lokalni organizatorzy DBI przeprowadziliśmy działania na rzecz edukacji w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, pod hasłem przewodnim „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Naszym celem było „zwrócenie uwagi na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online”. (www.saferinternet.pl)
W ramach szkolnych Dni Bezpiecznego Internetu zorganizowaliśmy następujące konkursy:
 • na wykonanie plakatu promującego podstawowe zasady korzystania z nowych mediów i społeczności online. Uczniowie podeszli do zadania bardzo kreatywnie. Spośród licznych prac wyłoniono zwycięzców:

 • I miejsce - Wiktoria Torbiarczyk (kl. 6a)
  II miejsce - Oliwia Boik, Weronika Zielińska (kl. 4c
  III miejsce - Alicja Błasiak, Zuzanna Nawrocka, Zuzanna Solarek (kl. 4c)

 • fotograficzny pt. „Bez smartfona z internetem ani rusz...” - zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zdjęcia osobie (osobom) w różnych sytuacjach i w różnych miejscach korzystającej z Internetu.
I miejsce - Natalia Białożył, Gabriela Stachoń, Nikola Młynek (kl. 5c)
 • uczennice klasy 4c - Alicja Bińczyk, Oliwia Dworczak, Zofia Mielczarek - otrzymały podziękowanie za nagranie filmu, którym chciały przekazać swoim rówieśnikom, że warto oderwać się od wirtualnego świata. 

Osoby nagrodzone w konkursach otrzymały pamiątkowe dyplomy, kupony na niepytanie oraz słodycze. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie.

Opiekun akcji - p. Kamila Juszczak
Współpraca: p. Ewa Ozdowska-Bartczak
p. Sylwia Odziemska

   

„3…2…1… INTERNET!”

W marcu 2016 r. w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu na lekcjach informatyki w klasach 4-6 przeprowadzono zajęcia pt. „3…2…1… Internet!” - poświęcone bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Główną ideą zajęć, realizowanych w ramach programu „Dziecko w sieci”, prowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje, jest „propagowanie bezpiecznego korzystania z sieci przy użyciu popularnych i lubianych przez dzieci metod: kreskówek, łamigłówek i innych form edukacji poprzez zabawę”.

Zajęcia miały na celu zaprezentowanie uczniom „efektywnego korzystania z sieci jako alternatywy wobec zachowań ryzykownych:

 • cyberprzemocy,
 • spotkań z osobami znanymi tylko z Internetu,
 • upubliczniania danych osobowych,
 • piractwa w sieci,
 • nadmiernego korzystania z Internetu”.

Taka forma edukacji przez zabawę spodobała się uczniom. Chętnie oglądali kreskówki, z których każda poświęcona była innej formie zagrożeń. Aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach indywidualnych i grupowych, udowadniając, że są świadomi problemów i zagrożeń jakie niesie wirtualny świat i wiedzą jak sobie z nimi radzić.WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO

W konkursie literackim, zorganizowanym w ramach akcji Dnia Bezpiecznego Internetu 2016, uczestnicy mieli za zadanie napisać opowiadanie lub „kartkę z pamiętnika”, uwzględniając proponowaną tematykę: „Keep calm and stop hating”, „Lepszy internet zależy od Ciebie!”, „Bezpiecznie, twórczo i odpowiedzialnie korzystam z Internetu”.
Z nadesłanych prac jury nagrodziło „kartkę z pamiętnika” Szymona Klaski z klasy 5b, który w swojej pracy podjął temat bezpiecznego, twórczego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Nagroda - wkrótce :) Gratulujemy.

"Bezpieczne ferie z Internetem" - Szymon Klaska, klasa 5b


WYNIKI KONKURSU NA GAZETKĘ PROMUJĄCĄ PODSTAWOWE ZASADY KORZYSTANIA Z NOWYCH MEDIÓW I SPOŁECZNOŚCI ONLINE

W obecnych czasach korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga naukę oraz jest świetną formą rozrywki, pod warunkiem, że korzysta się z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W celu przypomnienia i utrwalenia uczniom naszej szkoły zasad, o których powinni pamiętać serfując po internetowych stronach przeprowadziliśmy konkurs na wykonanie klasowej gazetki ściennej na ten temat.
W konkursie wzięło udział 5 klas: 4a, 4c, 5a, 5b, 5c. Uczniowie podeszli do zadania bardzo kreatywnie. Na tablicach umieścili najważniejsze zasady korzystania z sieci Internet, pamiętając o „komputerowej” oprawie.
Jury oceniło gazetki pod względem: zgodności z tematem, oryginalności podejścia do tematu i co najważniejsze trafności w doborze zasad.
Główną nagrodę - niespodziankę w konkursie wkrótce otrzyma klasa 5b (wychowawczyni p. Sylwia Odziemska).
Wyróżnienie otrzymuje klasa 5c, za największą liczbę "Lubię to" na FB.
Wszystkim klasom i wychowawcom uczestniczącym w konkursie dziękujemy za zaangażowanie.

     

PRZEDSTAWICIEL PROKURATURY REJONOWEJ W KALISZU GOŚCIŁ W SP 18

22 lutego 2016 r. odbyło się spotkanie uczniów z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Kaliszu - panem Krzysztofem Dębskim. Tematem spotkania były zagrożenia w sieci oraz odpowiedzialność karna nieletnich.
Nasz Gość w sposób jasny i przystępny omówił przede wszystkim przestępstwa wykonywane za pomocą Internetu, takie jak:
 • włamanie się na czyjeś konto na portalu społecznościowym,
 • włamywanie się na konta gier sieciowych,
 • nielegalne oglądanie telewizji w Internecie (tzw. sharing),
 • korzystanie z nielegalnego oprogramowania,
 • rozpowszechnianie i ściąganie z internetu nielegalnych plików muzycznych, filmów (naruszanie praw autorskich),
 • dopuszczanie się paserstwa programu komputerowego,
 • stalking - polegający na uporczywym naruszaniu dóbr jakiejś osoby, wprowadzeniu poczucia zagrożenia lub w sposób istotny naruszeniu jego prywatności, uporczywe wysyłanie smsów, maili, wykorzystanie cudzego wizerunku lub danych w celu wyrządzenia szkody majątkowej, publikowanie zdjęć w internecie bez zgody i wiedzy danej osoby.
Uczniowie dowiedzieli się wielu istotnych informacji na temat innych przestępstw przeciwko mieniu, umieszczonych w kodeksie karnym oraz jaka jest odpowiedzialność karna młodych ludzi w przypadku popełnienia przestępstw.
Mamy nadzieję, że spotkanie, które miało na celu uświadomienie o konsekwencjach nagannych zachowań umocni wśród młodych ludzi przekonanie, że warto żyć w zgodzie z prawem.
Dziękujemy za wspaniale poprowadzone spotkanie.


MAMA TATA TABLETNasza szkoła dołączyła do grona inicjatorów Dnia Bezpiecznego Internetu, który „obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) - realizatorów unijnego programu Safer Internet”.
„DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online”.
Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na lutego i realizowany będzie pod hasłem "Lepszy internet zależy od Ciebie!”. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na fakt, że każdy internauta może przyczynić się do tego, aby Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym. „Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta”.

W ramach szkolnych Dni Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół nr 10 w Kaliszu przeprowadzone zostaną następujące działania (regulaminy konkursów poniżej):
 • Konkurs literacki na opowiadanie lub "kartkę z pamiętnika";
 • Konkurs dla klas na wykonanie gazetki ściennej promującej podstawowe zasady korzystania z nowych mediów i społeczności online;
 • Konkursu dla klas gimnazjalnych na nagranie spotu pt. „LEPSZY INTERNET ZALEŻY OD CIEBIE!”;
 • Przeprowadzenie lekcji informatyki w klasach 1 gimnazjum, na temat FOMO, czyli "fear of missing out";
 • Przeprowadzenie lekcji informatyki w klasa 4 wg scenariusza pt. "3... 2... 1... Internet", w celu uwrażliwienia uczniów na zagrożenia związane z korzystaniem z internetu oraz przekazania podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Organizator - Kamila Juszczak

Regulamin konkursu literackiego
Regulamin konkursu na gazetkę ścienną

KONKURS FOTOGRAFICZNY PT. "MÓJ PUPIL"

4 października obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT. Z tej okazji zorganizowano konkurs fotograficzny. Uczniowie przesłali zdjęcia swoich pupili. Nagrodzono ucznia klasy 2d - Franka Ordoczyńskiego, który otrzymał dyplom i drobny upominek - zdjęcie swojego zwierzaczka w ramce. Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i nadesłanie ciekawych zdjęć. To z pewnością nie ostatni konkurs fotograficzny...Franek Ordoczyński - kl. 2d